Notni zapisi 12 igara i 18 pesama iz pirotskog kraja prilagodjeni za harmoniku (sa trilerima, basovima, harmonijom i prstoredom)
U knjizi se nalaze notni zapisi tradicionalnih igara i pesama iz pirotskog kraja i Ponišavlja. Ove melodije su nezaobilazan repertoar kada je u pitanju folklorno izvođenje vezano za ovaj kraj, tako da je knjiga namenjena folklornim ansamblima i orkestrima, ali i svim ostalim harmonikašima i muzičarima koji žele da ovaj melos sviraju na ispravan način. Izdavač ove knjige je Muzej Ponišavlja Pirot.
Kontakt mejl: muzikaharmonike@gmail.com
Sajt: https://muzikaharmonike.com/note
Knjiga sadrži sledeće notne zapise:
IGRE:
PIPERANA
LILE, LILE
ČAČAK NA DVA TANCA
JELENA
KATANKA
PEŠAČKA
RIPNU MACA
VISOČKI ČAČAK
KLECKA BR.1
KLECKA BR.2
KRIVODOLSKO ORO
ŠARENO ORO
PESME :
OJ, DEVOJČE, PIROĆANČE
POŠLA RUMENA
SEDENJĆA SE KLADE
ZAPLAKALA JE STARA PLANINA
KREŠTU SOJĆE
NEČU JOVO TVOJA DA SAM
POVEDI ORO, TODORO
POŠLA JE TROJANKA NA VODU
ĐUL DEVOJĆA, JAGODO
ANĐELINO, MOMO
GRABAJTE, DA GRABAMO
OJ, LELE, STARA PLANINO
RIPNULO MOMČE
OJ, MESEČE
PCETATA ZNAJU ŠTO LAJU
SEVDALINO, MOME
SITAN KAMEN DO KAMENA
PIROTE, GRADE MOJ
Primer notnog zapisa: Jelena |
Primer notnog zapise: Klecka br.2 |
Primer notnog zapise: Zaplakala je Stara planina |
Pirotski kraj je, kada govorimo o muzičkoj baštini, jedan od najbogatijih krajeva u
našoj zemlji. Veliki uticaj na tradicionalnu narodnu muziku ima geografska pozicija, ovo područje se nalazi na nekadašnjem „carskom putu” a u blizini je i granica sa Bugarskom. Geografska bliskost sa Bugarskom uticala je na melos najviše u pogledu ritmike i ornamentike. Tako kod igara i pesama u pirotskom kraju česte su melodije u takozvanim neparnim ritmovima poput 5/8 („Lile, lile”, „Neču Jovo tvoja da sam” itd.), 7/8 („Ripnu maca”, „Sedenjća se klade” itd.). U muzičkoj ornamentici se, kao i u bugarskoj muzici, često oseća puls triola. Pojedine melodije su preuzete iz Bugarske i zadržane, pa su se vremenom odomaćile na ovim prostorima („Jelena”, „Krivodolsko oro” itd.).
Namera mi je da kroz notne zapise u ovoj knjizi predstavim i sačuvam od zaborava svu lepotu i raskoš melodija sa ovih prostora. U dosadašnjoj notnoj literaturi zanemarivan je jedan veoma bitan segmet, ne samo kod zapisivanja melodija iz pirotskog kraja nego i generalno kada je celokupna muzika Balkana u pitanju, a to je ornamentika (muzički ukrasi, „trileri”). U ovoj knjizi melodije iz Pirota i okoline po prvi put su zabeležene sa detaljnom ornamentikom stilizovano u duhu tradicije muzičkog podneblja odakle potiču. U tome mi je pomoglo dugogodišnje iskustvo stečeno kroz proučavanje različitih muzičkih stilova sa Balkana, pa tako i sa ovih prostora. Ukrasi su zapisani malim notama uz glavnu melodiju (a ne simbolima) tako da ne može da dođe do zabune prilikom izvođenja. Aranžman za harmoniku zapisan je u dva linijska sistema: desna ruka sa melodijama, ornamentikom, melodijskim šarama, pratećim glasovima i prstoredom za klavirsku harmoniku, i leva ruka sa harmonijama i prelazima u basu što je takođe veoma bitan element u izvođenju na harmonici. Kod pesama je pored aranžmana za harmoniku uporedo zapisana i osnovna melodija sa tekstom koju izvodi vokal. Ovo je važno ne samo vokalnim solistima nego i instrumentalistima jer prilikom instrumentalnog izvođenja pesme potrebno je poznavati i tekst, odnosno atmosferu pesme koja može da definiše izvođački karakter. Kod pojedinih pesama koje imaju komponovane uvode („foršpile”) zapisane su i ove muzičke minijature.
Verujem da će ova knjiga posebno biti od koristi folklornim instrumentalnim ansamblima i orkestrima odnosno instrumentalistima (kako harmonikašima tako i izvođačima na drugim instrumentima), i svima koji teže ka stilski ispravnoj i kvalitetnoj interpretaciji melodija sa ovog prostora. U veoma teškom vremenu za tradicionalnu muziku, nadam se da će ovaj notni materijal na što kvalitetniji način doprineti kulturi i negovanju pravih vrednosti kada je reč o narodnoj muzici sa ovih prostora.
Pirot, februar 2020.
Нема коментара:
Постави коментар